3 Nisan 2014 Perşembe

Çiçekli Kese

 Merhabalar 

Dün akşam evdeki bu parça kumaşla kese diktim. İçine ne koyup saklayacağıma daha karar veremedim. Ama aklımdan bir sürü şey geçiyor. Parça kumaşlardan böyle keseler dikip mutfakta bile kullanabilirim. Sizlere nasıl yaptığımı aşama aşama anlatmak istiyorum. Hadi başlayalım : )
Kesenin ağzı açık hali


1. Gerekli olan malzemeler

2.  Keseye bağcıkları için kanallar hazırlıyoruz. Kestiğimiz küçük dikdörtgenleri ikiye katlayıp resimdeki gibi noktalı yerden dikiyoruz. 
3. Hazırladığımız dikdörtgen parçayı resimdeki gibi büyük parçanın üstüne sabitledikten sonra noktalı yerlerden dikiyoruz. İki parçaya da aynı işlemi uyguluyoruz.


4. Sonra parçaları desenli tarafları içe bakacak şekilde üst üste koyup iğneyle sabitliyoruz. Noktalı yerlerden dikiyoruz. Overlok makinesi ile veya dikiş makinasının overlok dikişi ile veya zikzak dikişle kenarlarını temizliyoruz. : ) 


5. Altaki köşelerden dikişleri üst üste getirerek ( üçgen şeklinde olacak ) dikiyoruz ve fazla parçayı kesiyoruz. 


6. Keseyi çevirdiğimizde alt kısmı bu şekilde görünecek. Sonra ağız kısmını da içe kıvırarak dikiyoruz.
Kesemizin dikiş işlemini böylelikle bitirdik.


7. 2 tane aynı uzunlukta kurdaleyi kesenin ağız kısmına göre kesip hazırlıyoruz.


8. Kurdalelerden birincisini başlangıç noktası diye belirttiğim taraftan başlayarak, kesenin ön ve arkasındaki tünelden geçiriyoruz.  


9. İkinci kurdaleyi de diğer taraftan  başlangıç noktası diye belirttiğim yerden aynı şekilde geçiriyoruz.10. En son kurdalelerin ucuna fiyonkları diktiğimizde kesemiz tamamlanmış oluyor.4 yorum:

 1. Çok güzel bi çalışma olmuş içine kuru sebzeler konabilir mesela!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim dikiş ve hobi Evet kuru sebzeler olabilir birkaç tane dikmem lazım galiba : )

   Sil
 2. Ellerinize saglik cok sirin gozukuyor...

  YanıtlaSil